szlak cysterski w polsce, dolnośląskie kościoły i klasztory

Szlak Cysterski w Polsce.

Szlak Cysterski to europejski szlak turystyczny, którego część przebiega przez Polskę. My skupimy się na tej jego części, która znajduje się tu na Dolnym Śląsku. Najbardziej znanym miejscem pielgrzymek, tak wiernych, jaki i świeckich turystów jest Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, zwane „Europejską Perłą Baroku”. Historia klasztoru sięga roku 1242, kiedy to wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna sprowadziła do Krzeszowa Benedyktynów z czeskich Opatovic. Benedyktyni z nieznanych przyczyn opuścili Krzeszów w roku 1289 sprzedając posiadłość księciu świdnicko‐jaworskiemu Bolkowi I Surowemu. W 1292 roku książe ustanowił nową fundację sprowadzając cystersów z pobliskiego Henrykowa. Obdarowani ziemią i przywilejami mnisi rozpoczęli budowę kościoła i klasztoru, który odrestaurowany dumnie stoi po dziś dzień, widoczny z okolicznych wzniesień a nawet ze Śnieżki.

Więcej na temat samej historii dowiecie się Państwo podczas wizyty w kompleksie klasztornym.

Dla zwiedzających zostały przygotowane różne trasy, wszystkie informacje o możliwości ich wyboru, cenach biletów oraz porach otwarcia znajdą Państwo tu. Bazylika w Krzeszowie.

Opactwo Cysterskie w Lubiążu.

Kolejnym obowiązkowym miejscem na szlaku cysterskim w Polsce jest Opactwo Cysterskie w Lubiążu. To największe opactwo cysterskie na świecie, będące jednocześnie drugim co do wielkości, zaraz po hiszpańskim Eskurialu kompleksem pałacowo-klasztornym na świecie.